Scoala Gimnaziala Nr. 156 » Centrul de testare ECDL Nr. RO776 – Scoala Gimnaziala Nr.156

Centrul de testare ECDL Nr. RO776 – Scoala Gimnaziala Nr.156

Permisul european de conducere a computerului (ECDL – European Computer Driving Licence) este cel mai raspandit standard de certificare a abilitatilor de utilizare a computerului, recunoscut la nivel international.

Permisul ECDL este folosit si recunoscut în 150 de tari  de catre companii de renume, în administratie sau de institutii de învatamânt de prestigiu. În afara Europei, programul este denumit International Computer Driving Licence (ICDL)

Începând cu anul scolar 2015 – 2016, Scoala Generala nr. 156 este acreditata ca Centru de Testare ECDL pentru evaluarea competentelor digitale ale candidatilor care au nevoie si doresc sa îsi certifice la standard recunoscut international abilitatile de utilizare a computerului.

Valabilitatea Permisului ECDL

Permisul ECDL obtinut în România este valabil în oricare dintre cele 150 de tari din întreaga lume în care este recunoscut standardul ECDL/ICDL.

Permisul ECDL nu are limita de valabilitate în timp, competentele digitale fiind certificate pe viata, în conformitate cu programele analitice aferente fiecarui modul, aflate în vigoare la momentul sustinerii examinarii.

Cine poate participa la testare?

Certificarile ECDL se adreseaza oricarei persoane încadrate într-una din urmatoarele categorii:

• Elevilor din ciclul gimnazial si liceal
  • Cadrelor didactice
  • Personalului didactic auxiliar
  • Personalului din TESA

Cum ma pot înscrie pentru testare?

Va puteti înscrie în programul ECDL în orice moment urmând pasii:

1. Completeaza Formularul de înregistrare online
  2. Depune o copie a Certificatului de Nastere sau a Cartii de Identitate la centrul nostru (adresa) sau pe e-mail matei.a.eduard@gmail.com cu Subiectul CN Inscriere ECDL
  3.  Achizitineaza o Serie unica de înscriere ECDL în cadrul centrului nostru de testare.

Cum ma pot pregati?

În vederea cresterii performantei în domeniul tehnologic cât si a ratei de succes privind promovarea examenelor ECDL , unitatea noastra scolara va recomanda cu caldura si încredere cursurile de informatica desfasurate la noi. Cursurile sunt deschise nu doar elevilor si cadrelor didactice, dar, la cerere, în anumite conditii, si pentru pregatirea  grupelor de cursanti cu vârste cuprinse între 11 ani – 65 de ani, având o oferta personalizata pentru fiecare candidat.  Pentru mai multe detalii accesati www.officeeducation.ro

Avantaje ECDL

Elevii care detin Permisul ECDL isi pot echivala proba de Competente digitale din cadrul Examenului de Bacalaureat National. ECDL deschide noi oportunitati pentru a obtine o bursa in strainatate

Cadrele didactice din învatamântul preuniversitar care detin Pemisul  ECDL pot beneficia de credite profesionale transferabile.

Module ECDL

MODULE ECDL

Conform http://www.ecdl.ro/articol/module-noul-ecdl_54.html#page

Schema de certificare conform programului ECDL

Conform http://www.ecdl.ro/articol/certificari-ecdl_5.html

ECDL Profil Start Bac

Este o certificare a competentelor digitale ce acopera ariile de cunoastere IT cheie.

Se obtine in urma promovarii a 4 module fixe obligatorii:

1. Utilizarea computerului – cunostinte esentiale si competente referitoare la utilizarea computerelor si a altor dispozitive.
  2. Instrumente online – cunostinte si competente care stau la baza utilizarii Internetului pentru a identifica si a obtine informatii, pentru a participa la activitati online si pentru a comunica eficient.
  3. Editare de text – competente cu privire la lucrul cu textul prin intermediul unei aplicatii de procesare text.
  4. Calcul tabelar – competente referitoare la lucrul într-o aplicatie de foi de calcul.

Nivelul de competenta digitala pe diploma de Bacalaureat va fi “utilizator avansat”*.

ECDL Profil Bac

Se obtine in urma promovarii a 6 module fixe obligatorii:

5. Baze de date – competenta de manipulare a datelor din tabelele unei baze de date si extragerii  rapoartelor.
  6. Prezentari – abilitatea de a lucra cu diapozitive în vederea prezentarii acestor unui public tinta.

Nivelul de competenta digitala pe diploma de Bacalaureat va fi “utilizator experimentat”*.

*Conform OUG nr. 97/2009, examenul de Bacalaureat include o proba de competente digitale care se poate echivala cu Permisul ECDL.

ECDL profil didactic

Se obtine in urma promovarii a 6 module fixe obligatorii:

5. Baze de date – competenta de manipulare a datelor din tabelele unei baze de date si extragerii de rapoartelor.

Creditele profesionale transferabile :

• ECDL Start – 20 de credite (prin promovarea  primelor 4 module)
    • ECDL Complet – 25 de credite(prin promovarea a celor 6 module)

Contact: Analist Programator Matei Eduard – coordonator centru / examinator

Nedelcu Carmen – examinator