Scoala Gimnaziala Nr. 156 » Inscriere

Inscriere

Calendarul inscrierii la pregatitoare
OMEC nr. 4.244 din 12 mai 2020 pentru modificarea si completarea calendarului si a metodologiei de inscriere a copiilor in invatamantul primar pentru anul scolar 2020-2021, aprobate prin OMEC nr. 3.277/2020
Publicat in MONITORUL OFICIAL nr. 390 din 14 mai 2020
 

Publicat pe 

INFORMATII REFERITOARE LA INSCRIERILE IN INVATAMANTUL PRIMAR PENTRU ANUL SCOLAR 2020-2021

Precizari Inscriere clasa pregatitoare 2020-2021

In contextul actual, pentru a clarifica mai multe probleme ridicate în unele unități de învățământ, dorim sa va aducem la cunoștință următoarele aspecte:

– În perioada în care sunt suspendate cursurile/activitățile în unitățile de învățămînt, puteti opta pentru a completa cererea de înscriere online de la adresa https://inscriere.edu.ro/cerere/ , însă acest lucru nu este obligatoriu. Completarea cererii online scurtează doar timpul de asteptare la secretariatul unității de învățământ. Pentru a prelua cererea din aplicația online în aplicația de înscriere în învățământul primar, tot va trebui sa ajungeți la unitatea de învățământ, după ridicarea restricțiilor de către autorități;
Precizăm faptul că unitățile de învățământ nu pot vizualiza cererile de înscriere completate online, dacă dvs. nu ajungeti la unitate cu datele personale;
– Se recomandă părinților/tutorilor legali instituiți, precum și elevilor să evite expunerea în spațiile aglomerate și să încerce, pe cât posibil, să nu părăsească domiciliul;
– Calendarul pentru înscrierea în clasa pregătitoare se va prelungi, conform adresei MEC nr. 79/10.03.2020, cu o săptămână, după reluarea cursurilor;
– Orice alta modificare în ceea ce privește perioada de înscriere în clasa pregătitoare, va fi publicată în timp util, pe site-ul ISBM , http://ismb.edu.ro/inscriere

În concluzie, puteti opta pentru înscrierea online, deoarece va scurta timpul de asteptare de la secretariat, însă nu sunteți obligati. Unitatea are obligația de a prelua toate cererile de înscriere indiferent dacă acestea provin din aplicatia online sau nu.

 

 

Atenție! Completarea acestei cereri de înscriere nu garantează înscrierea copilului Dumneavoastră în unitatea de învățământ și nu elimină obligativitatea de a vă prezenta la unitatea de învăţământ unde doriţi înscrierea cu dosarul complet al copilului, în vederea validării prezentei cereri. Acest formular vă permite doar să vă prezentați la secretariatul școlii cu datele copilului pre-completate, scurtând timpul de așteptare al dvs și al celorlalți părinți.

INFORMAȚII UTILE DE LA INSPECTORAT

*Pentru cererile-tip de înscriere în clasa pregătitoare, COMPLETATE ONLINE de către părinți, este obligatorie validarea acestora la unitatea școlară în prezența părintelui și a unui membru din comisie, respectiv, depunerea dosarului cu documentele pentru înscriere.

Vă mulțimim!

Numărul de TelVerde 0800816021, va fi disponibil incepand cu data de 24.02.2020, de luni pana joi in intervalul orar 8.00-16.30 si vineri in intervalul orar 8.00 - 14.00 - Clic aici

INFORMAȚII UTILE ȘCOALĂ

Pentru anul școlar 2020 - 2021 Școala Gimnazială Nr. 156 va înainta spre aprobare Programul “ȘCOALĂ DUPĂ ȘCOALĂ”*

*Programul “Școală dupa școală” a început în anul 2012 și funcționează și în prezent cu aprobare ISMB.

DOCUMENTE NECESARE PENTRU ÎNSCRIERE ÎN CLASA PREGĂTITOARE
  1. Certificatul de naștere al copilului Copie și original;
  2. Cartea de Identitate - a ambilor părinți Copie și în original sau doar al părintelui care face înscrierea.

și după caz:

  1. Evaluarea testului psihosomatic - copie și original (dacă copilul împlinește 6 ani în perioada 1 septembrie31 decembrie 2020);
  2. Certificatul medical de încadrare a copilului în grad de handicap - copie şi original;
  3. Documente doveditoare pentru criteriile generale și/sau specifice - copie şi original.
  4. Hotârâre de divorț.  În caz de CUSTODIE COMUNĂ este necesară prezența ambilor părinți la înscriere. Dacă acest lucru nu este posibil, părintele care face înscrierea trebuie să aduca acordul scris al celuilalt părinte.
PROGRAM DE ÎNSCRIERE LA UNITATEA ȘCOALARĂ

4 martie – 23 martie 2020

Luni - Vineri între orele 8:00 - 13:00 si 14:00 - 18:00

Vă rugăm dacă aveți posibilitatea să completați fișa online inainte de a veni la unitatea noastră școlară. Vă mulțimim!